بازهم ادامه لجبازی بر سر عدم تغییر ساعت!

با سلامی از جنس سال نو و به گرمی دستها و دلهای ایرانی!!

تبریک و ۱۰۰ تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال نو.

سالی که امیدوارم بر خلاف سال ۸۵ ،سالی توام با موفقیت و سربلندی برای مردم ایران باشد.(سال ۸۵ که فقط گرانی و مشکلات فراوان برای مردم داشت)

قصدم این بود که نگاهی  تحلیلی به اقتصاد ایران در سال ۸۵ داشته باشم که ترجیحا تصمیم گرفتم گریزی سریع به تصمیم  یا بهتر بگویم پافشاری و لجبازی دولت در عدم تغییر ساعت رسمی کشور داشته باشم.

اگر اشتباه نکنم از اوایل دهه ۷۰ بود که دولت وقت ایران به ریاست هاشمی رفسنجانی برای استفاده بهتر از طول روز و بهینه نمودن مصرف انرژی تصمیم گرفت تا از اول بهار ساعت رسمی کشور را یک ساعت به جلو کشیده و در ابتدای پاییز نیز ساعتها را به حالت اول خود بازگرداند.

این روال تا پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و در ادامه در ۸ سال دولت تحت مسولیت سید محمد خاتمی ادامه داشت.

پس از روی کار آمدن دکتر احمدی نژاد ،دولت وی با تصمیمی عجیب ،این روال را متوقف کرد وعملا از سال ۸۵ ساعت رسمی کشور تغییر نکرد.

تغییر ساعت رسمی کشور چیزی نبود که فقط مختص ایران باشد بلکه این موضوع در سایر کشورهای جهان سابقه بسیار بیشتری دارد و تحت عنوان ساعت زمستانی و تابستانی مطرح میباشد.

علیرغم آنکه موضوع تغییر ساعت در غالب کشورهای جهان وپس از مطالعات فراوان کارشناسی اجرا میشود اما دولت نهم در پاسخ اعتراضات مکرر مردم و کارشناسان در توجیه اقدام خود مدعی شد گزارشی از صرفه جویی در مصرف انرژی در نتیجه تغییر ساعت رسمی وجود ندارد .

اعتراضات به جایی نرسید و دولت هم حرف خود را بر کرسی نشاند.

کوتاه سخن آن که اقدام غیر کارشناسی دولت (کما اینکه از این دست اقدامات غیر کارشناسی در دولت جدید بسیار است)در تابستان باعث بروز خاموشی های گسترده ای در جنوب بخصوص در خوزستان گردید ولی دولت این را هم ندید و بر اقدام خود لجاجت ورزید.

برای سال ۸۶ هم دولت قصد ادامه روند قبل را داشت که مجلس در اقدامی مسوولانه تلاش دارد تا راسا وارد عمل شده و دولت را مجبور به تغییر ساعت نماید.

ذکر نمونه ای کوچک ازضرری که در سال ۸۵ از عدم تغییر ساعتها به اقتصاد کشور وارد شد لازم است.

مرتضی تمدن ،نماینده شهرکرد درمجلس به ایرنا گفتتغییر ساعت رسمی کشور در فصل بهار و تابستان بیش از ‪ ۳۰۰‬میلیون دلار صرفه جویی در مصرف انرژی در ایران به همراه خواهد داشت .

توجه داشته باشید که در سال گذشته با عدم تغییر ساعت ۳۰۰ میلیون دلار ضرر کردیم(به همین راحتی)

 عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: کمیته‌ای مشترک متشکل از نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی کار بررسی تغییر ساعت رسمی کشور را انجام خواهند داد. چنانچه این کمیته تشخیص دهد که تغییر ساعت رسمی کشور در آغاز فصل بهار به نفع کشور خواهد بود، این تغییر از سوی دولت در اواخر فروردین اعلام می‌شود.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا مجلس پیروز میشود یا دولت به لجبازی خود ادامه میدهد!!!

/ 0 نظر / 78 بازدید