اختلاس،عزت ملی و استکبارستیزی دولت!

1-یک سفر دیگر محمود احمدی نژاد رییس جمهور به نیویورک پایان یافت و از حالا نقد دیگری از نقدهای بی تاثیر منتقدان به بیش از 6 سفر ایشان به امریکا اضافه خواهد شد.

چرا از لفظ نقد بی تاثیر استفاده شد؟!

از اولین سفر رییس جمهور به نیویورک در سال 84 تا به امروز نقد های بی شماری از سوی منتقدین منتشر شده که همه آن ها در یک نقطه مشترک بوده است که نتیجه این سفر ها برای کشور چه بوده و این سوال همواره در پشت تبلیغات سنگین و هیاهوی هواداران متعصب دولت گم شده و پاسخی نداشته است!

درهر بار سفر احمدی نژاد به نیویورک نیز اتفاقات جالبی از توهین رییس دانشگاه کلمبیا به مقام ریاست جمهوری ایران گرفته تا تظاهرات مخالفین روی می دهد.

اما این بار ماجرایی جالب تر و در عین حال تاسف بار روی داد.

از زمان گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران،در سفر روسای جمهوری ایران به امریکا (سازمان ملل متحد)،حضور مقامات عالی رتبه ایران و امریکا در زمان سخنرانی روسای جمهور دو طرف مرسوم نبود(غیر از زمان سید محمد خاتمی که مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه امریکا در زمان سخنرانی ایشان در سالن حضور داشت)

اما دولت فعلی که داعیه مبارزه با غرب داشته و استکبار ستیزی را به عنوان مهمترین خصیصه خود معرفی می کند ،در زمان سخنرانی اوباما،سه مقام بلند پایه ایرانی در سالن حضور داشته و آن جا را ترک نکردند.

وزرای امور خارجه،کار و نیرو سه مقامی بودند که در سخنرانی حاضر بوده که قطعا این حضور یک تصمیم شخصی نبوده و بدون هماهنگی با مقامات بالاتر دولت اتخاذ نشده است.

حضور این سه وزیر ایرانی را مقایسه کنید با حضور دو دیپلمات دون پایه امریکایی در زمان سخنرانی ریاست جمهوری ایران که واقعا هر ایرانی آگاه و دلسوزی را متاسف می سازد که عدم رعایت قواعد و اصول دیپلماتیک در برخورد با کشورهای مختلف از شیخ نشین هان گستاخ عرب تا کشوری چون امریکا و توهین به شان و منزلت ایران و مقامات رسمی آن تا کی باید ادامه یابد و چه زمانی برای این اعتراضات و انتقادات ،گوش شنوایی پیدا می شود.

2-داستان اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی یک جریان مرموز زوایای جدیدی یافته است واز منظر اجتماعی، سکوت برخی از مدعیان اصولگرایی نیز ،بیشتر مردم را آزار می دهد.

افرادی که زمانی به خاطر کوچکترین اتفاقی،فریاد وا اسلام آنها به هوا می رفت و کفن پوش به خیابان ها می ریختند و دولت های پیشین و خاتمی  را مسبب هر اتفاقی می دانستند ،امروز از آن ها نه صدایی بلند می شود و نه اعتراضی.

وزیر اقتصادی که اختلاس گران را قهرمان می خواند و رییس بانک مرکزی که خیلی راحت از کنار ماجرا عبور می کند و آن را مساله چندان مهمی نمی داند،به واسطه همین سکوت ،مورد پرسش جدی قرار نمی گیرند.

در حالی که انتقال بیش از 150 میلیون ریال در روز در سیستم بانکی توسط یک شخص مجاز نیست ،چگونه چنین ارقامی جابجا شده و گردش آن با حساسیت مقامات مالی کشور مواجه نشده و باید بنا بر سخنان وزیر اقتصاد به چنین افرادی که مبالغی این چنین را جابجا می کنند لقب قهرمان را داد.

برای سیستم بانکی که جهت یک وام ازدواج ساده ،هزاران مانع و ایراد بنی اسراییلی بر سر راه متقاضیان تراشیده و آنگاه چنین مبالغی در آن جابجا شده و ناپدید می شود ،نباید هم مساله چندان مهمی باشد.

ولی نکته مهم آنجاست که چون این اختلاس با استفاده از ضعف دولت فعلی در حوزه  مالی روی داده  و بنا به برخی اخبار ،توصیه نامه یکی از مدیران اجرایی جهت پرداخت وام در پشت این جریان بوده است ،بنا براین بسیاری از هواداران دولت ،سیاست سکوت را در پیش گرفته و یا بنا بر سخنان اخیر ریاست سازمان بازرسی کل کشور،متولیان بررسی پرونده را مورد هجوم قرار داده اند.

همه این ها در حالی است که این مدعیان ولایت مداری ،در حالی که یکی از مهمترین دغدغه های رهبر معظم انقلاب موضوع مفاسد مالی و اقتصادی بوده است ،فقط سکوت کرده یا نشانی غلط می دهند .

اما این سکوت قطعا نمی تواند تا مدتی طولانی ادامه یابد چراکه افراد باید خط روشنی را دنبال نموده و موضع گیری نمایند زیرا آنگونه که پیداست دستگاه قضایی عزم قاطع بر برخورد با عوامل این سو استفاده مالی را نموده و بند 5 فرمان 8 ماده ای رهبر نظام، تکلیف را در این خصوص سخت تر نموده است:

بخشهاى مختلف نظارتى در سه قوه از قبیل سازمان بازرسى کل کشور، دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات باید با همکارى صمیمانه، نقاط دچار آسیب در گردش مالى و اقتصادى کشور را بدرستى شناسائى کنند و محاکم قضائى و نیز مسئولان آسیب زدائى در هر مورد را یارى رسانند.

 

 بعد تحریر:

این مطلب در روزنامه جهان اقتصاد سه شنبه 5 مهر 90 به چاپ رسیده است

 

/ 28 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میثم

سلام داداش رضا عزیزم ای بابا ... شنیدی که جوایز بانک صادرات اعلام شد 3هزار میلیارد واسه یه نفر یه ... ماله هفتاد میلیون نفر.... رضا جان .... بیخیال نمیگم... حامیت"میثم" [لبخند][گل]

آرزو بانو

خدایا مملکت ما رو از دروغ پاک کن چون بزرگترین خیانت به نسل و آینده خودمونه.

رزمنده

یابن الحسن [گل] نه چنان به گرد كويت، من ناصبور گردم كه گر آستين فشانى، چو غبار دور گردم! من خسته در فراقت به كدام صبر و طاقت به ره فراغ پويم، ز پى حضور گردم؟ [گل]

کانون بررسی تحلیل انزلی

ای قلم ننویس دیگر حرفهایت حرف نیست عاشقان خالی پر مدعا را شرم نیست بس که از آدم سخن ها دیده ام بس دیده ام این دل ویرانه ام جایی برای درد نیست مرگ پیدا می کنم اندر خم این پیچ را هاتفا فهمند آنوقت حرفهایت حرف کیست =========================== با سلام اخبار تحلیلی و سیاسی را هر روز در این وبلاگ بخوانید. با تشکر

نیلوفر

درود سکوتی دوباره مرهم ...نه .....!! توقع زیادی نیست ؟؟...بخواهیم اونام ...مثل ما فکر کنن !!

آرتمیز

با درود وشاد باش مهرگان. نمایشگاهی با عنوان "زاینده رود "در حمایت از زنده شدن زنده رود در تاریخ 22 مهرماه در حاشیه زاینده رودبرگزار خواهد شد. جهت حمایت و یا ارائه هر گونه پیشنهاد با ما در تماس باشید. پست الکترونیک جهت ارسال مشخصات و آدرس و شماره تلفن برای زاینده رود: zayandehroud1390@gmail.com شما هم به اين نمايشگاه دعوتيد با دوستانتان تشريف بياوريد.زاينده رود با لب تشنه و م‍ژگاني تر چشم انتظار گام همياريتان است.[گل] در صورت توانايي به ديگران آگاهي دهيد.همه ي ايرانيان وايران دوستان به اين نمايشگاه دعوت هستند پاينده ايران و تمامي خشكي ها و آب هايش

امیر بختیاری

رفیق سال جهاد اقتصادی است دیگر کاش ماهم میتوانستیم سلام به روزم با حوای من

آدم بزرگ

امروز که از فراز سالها به زندگانی ام می نگرم ، جز لحظات با تو بودن و در هوای تو نفس کشیدن ، چیز دیگری لایق ذکر و قابل افتخار نمی یابم ... طعم لحظه های با تو بودن را هیچ گاه از یاد نخواهم برد ای قدیمی ترین مهربان ... یا انیـــس النفـــوس ، یا علی ابن موسی الرضـــــا (ع) ......................................... یا یک عیدانه به روزم ، قدمتون رو چشم

((سکه یک گرمی بانک مرکزی))

کلاهبرداری بانک های از جیب مردم ((دهه ی 2000 تا 2010 را دهه ملک و زمین و دهه ی 2010 تا 2020 را دهه ی طلا نام گذاری کرده اند)) آیا می دانید (حساب سپرده سرمایه گذاری که در بانک باز می کنید) بانک پول شما را وارد بازار سکه طلا و شمش طلا و ارز و بورس و مسکن می کند و حداقل در سال 40 تا 150 درصد سود می برد اما از این سودی که بانک به چنگ می آورد حداکثر 12 تا 18 درصد در سال به شما سود می دهد این در حالتی است که ارزش پول در ایران هر روز کمتر می شود و گرانی و تورم بالای 22 درصد است خودتان این موضوع را پیگری و در مورد سود سکه طلا ((سکه یک گرمی بانک مرکزی)) تحقیق کنید این موضوع را با دیگران در میان بگذارید تا ما هم به سرنوشت مردم اروپا و آمریکا دچار نشویم که مردم مورد سوء استفاده ی عده ای ثروتمند و بانک ها قرار گرفته اند