مقاله ای از دکتر عبده تبریزی

 

قبل تحریر:

حامیان پر و پاقرص دیروز تبدیل به منتقدین حق به جانب امروز شده اند.

اگر تا چند ماه پیش کوچکترین انتقادی از آقای احمدی نژاد ،توسط حامیان بعضا افراطی ایشان تحمل نمی شد و برخی از نمایندگان در خانه ملت با افتخار اعلام می کردند وکیل الدوله هستند و انواع برچسب ها به گوینده و یا نویسنده منتقد چسبانده می شد،امروز با شدت گرفتن مشکلات اقتصادی و در آمدن صدای مردم،همان حامیان دیروز یادشان افتاده که بسیاری از اقدامات دولت غیر کارشناسی بوده و رییس جمهور مشکل دار است و از این دست حملات.

من فکر کنم اگر وضع به همین منوال پیش برود،بسیاری از حامیان آتشین دیروز  برای تبری خود  رسما اعلام کنند که همه چی زیر سر خاتمی خائن!!!!!!!!!!! بوده است.

در هر صورت با این که انتقادات بسیاری به اقدامات غیر کارشناسی دولت و شخص رییس جمهور وارد است،لیکن این گونه ناجوانمردی،اهانت و پرده دری در حق ایشان را صحیح نمی دانم ولی چه بگویم که واقعا ملت خوش استقبال و بد بدرقه ای شده ایم.

از مورد بالا بگذریم مقاله ای از دکتر حسین عبده تبریزی خواندم که نکات بسیار جالبی داشت و تصمیم گرفتم آن را مجددا باز نشر کنم.

 

 اقتصاد را چگونه مدیریت می‌کنیم؟

مشهور است در محله چینی‌نشین رم در ایتالیا، هیچ چینی نمی‌میرد. در این محله، جنازه هر چینی مرده را به‌سرعت گم‌وگور می‌کنند تا گذرنامه و مدرک شناسایی‌اش را به چین بفرستند و با آن مدارک، چینی دیگری وارد ایتالیا شود.

پلیس و اداره مهاجرت ایتالیا مانده‌اند چه کنند. تا معمول‌شدن آزمایش DNA برای مسافران، تشخیص چینی شصت هفتاد ساله متوفی از چینی چهل پنجاه ساله تازه‌وارد برای ماموران فرودگاه ناممکن به‌نظر می‌رسید.

احوال اقتصاد ایران نیز بر همین منوال است. هر بلایی بر سرش می‌آورند، انگارآب از آب تکان نخورده. به خیال خود به‌سرعت جنازه را گم‌وگور می‌کنند تا آثاری از متوفی به جای نماند، غافل از آنکه در اقتصاد، دشوار بتوان چیزی را برای مدتی طولانی پنهان کرد.

بالاخره، بوی تعفن جنازه بلند می‌شود. ذکر دو نمونه در این جا کفایت می‌کند.

مثال1- آن‌گونه اقتصاد را مدیریت کرده‌ایم که مردم برای دفاع از قدرت خرید خود، به‌دنبال ارز می‌دوند. ده اسکناس صد یورویی( جمعا هزار یورو) را در جیب بغل کت قدیمی خود جاسازی می‌کنند و در کمد لباس نگاه می‌دارند. گاه و بیگاه به آن سرک می‌کشند که یوروها سر جای خود باشد؛ اما یک سال که می‌گذرد، ده اسکناس صد یورویی هنوز همان ده اسکناس صد یورویی است. بچه اسکناسی متولد نشده. هنوز همان هزار یورو را دارند: نه سرمایه‌گذاری شده و نه اشتغالی ایجاد شده است. از دید اقتصاد ملی، این پس‌اندازی با بازده صفر است. سوال این است: چگونه اقتصاد را مدیریت کرده‌ایم که سرمایه‌گذاری‌ای با بازده صفر به گزینه اصلی سرمایه‌گذاری کشور بدل شده است؟

مثال2- آن‌گونه اقتصاد را مدیریت کرده‌ایم که خانوارها و بنگاه‌ها در پی کسب سود، ساختمان‌هایی را برای بازسازی خراب می‌کنند که ده‌ها سال دیگر به پایان عمر آنها مانده است. از ساختمان‌های دهه 40 تهران و شهرهای بزرگ دیگر که حداقل 30 یا 40 سال دیگر دوام دارند، صحبت نمی‌کنیم. به بهانه توسعه شهری، ساختمان‌های 3، 5 یا 10 ساله را می‌کوبیم تا ساختمان‌های مرتفع‌تری بسازیم.

اقتصاد مسکن را برای خانوار و بنگاه به‌گونه‌ای تعریف کرده‌ایم که کوبیدن ساختمان‌های دهه 80 و ساختن عمارتی بلندتر را برای آنان به صرفه کرده است.

اینکه با پول نفت و تورم (که بدترین درآمد مالیاتی است) ساختمان‌هایی را در شهرهایمان خراب کنیم که صد سال دیگر می‌توانند سرپا باشند. از دیدگاه اقتصاد ملی چنین کاری حداقل حماقت است.

چگونه اقتصاد را مدیریت می‌کنیم که این ویرانی‌ها را به‌نام توسعه شهری با افتخار روا می‌داریم؟ سر به‌ نیست کردن این جنازه کار دشواری است. اگر از اقتصاددانان کشور برای همین دو مثال راه‌حل بخواهیم، به خداوندی خدا سوگند خواهند خورد که با اتکا به تجربه جهان و تجربه خود جمهوری اسلامی ایران، می‌توان از این اشتباهات فاحش پرهیز کرد، اما از آنجا که در تمام این سال‌ها هر وقت از راه‌حل حرف زده‌اند گوش شنوایی نیافته‌اند، فعلا به قسم‌خوردن بسنده می‌کنند!

/ 10 نظر / 88 بازدید
sepinood

سلام پس مدت ها دوباره اپم و منتظر حضور و نظرات گرمت ... راستی ادرس وب تغییر کرده koocheeshgh.persianblog.ir اگر قابل دونستی تغیرات لازم رو تو لینک هات انجام بده ! پس بدو بیا که منتظرم !!! امضا : سپینود

فرشته

بیا تا بر آریم دستی زدل که نتوان برآورد فردا زگل خلاف طریفت بود دوستان تمنا کنیم از خدا جز خدا گر از دوست چشمت بر احسان اوست تو در بند خویشی نه در بند دوست تو را تا دهن باشد از حرص باز نیاید به گوش دل از غیب راز.. سلام مهربونم به روزم ومنتظر حضورت. نگاهت را از افکارم دریغ مدار

سيد احمد

سلام دوست عزیزم جوابش بیا بده البته مستند تایید می کنم بخونش

Morteza Rahimy Yeganeh

درود بر شما عزیز و درود بر همه ایرانیان وطن پرست. اللهم عجل لولیک الفرج. رهسپاریم با ولایت تا شهادت. خداوندا بزرگمرد عدالت دکتر احمدی نژاد را در مبارزه با انواع و اقسام سیات بازان و سیاست مداران یار و یاور باش. خداوندا ما را در انجام وظایف شرعی خود کمک کن.

میم.میم

آقای نوحی عزیز ما را راه درازی در پیش است. جوابی نخواهد بود

مرتضی

مطلب شما را خواندم، برای من خیلی جالب بود ... و صد البته جای تاسف دارد.

آزاده.میم

این پست برای منی که هیچ از اقتصاد نمی دانم خیلی خوب بود. مثل بچه ای که خواندن و نوشتن نمی داند و جذب عکسها می شود، این پست برای منِ اقتصاد ندان پر از عکس بود...[شوخی]

نازنین تهرانچی

سلام ... همیشه همین بوده ... تاریخ هم چیزی جز این ثبت نکرده ... "صبح درود بر مصدق و به شب نرسیده ... !!! ..." : اما در مورد اقتصاد ... پاراگراف اول بسیار گویا بود ... موجودی ارزی ... تحریم حرید نفت ... به واقعه این تحریم ها تاثیری در ارزه نداره ... هم شما میدانیم و هم من که کشور ما بر خلاف آنچه در بوق و کرنا میکنند نه تولید کننده است و نه صادر کننده و نه خود کفا ... 2/5 میلیون تن گندم وارد میکنند ... صداش رو هم در نمیارن ، چرا چون ایران صادر کننده هم بوده ... ارز ... !!! مردم هم توی تاکسی و صف شیر .... میگم موجودی ارزی ندارن که بدن ... یکی نیست بگه دوست عزیز ریس مجلس نمیدونه چقدر موجودی ارزی داریم من و شما بدونیم ؟؟؟... : کشور ما از نظر اقتصادی وضعیت عجیب و غریبی داره ... هم از نظر واردات و صادرات ... تولید ملی و سرمایه گذاری ها ... : میدونید چقدر طلا نقره و سکه و پول توی خونه های ما هست که خارج از گردش اقتصادیه ... جای تعجبی هم نیست وقتی بانک ها در حال اختلاس و دزدی از عابر بانک های مردم هستند ... : برای کشور برنج کاری مثل ایران که بیشترین و