متهم به غفلت شدیم!!

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

در اظهار نظری غیرمنتظره:

مخالفان آبگیری سد سیوند تاکنون کجا بوده اند؟!

 سیدرضا نوحی- در حالی که بیش از 2 سال از آغاز مخالفت های مردمی با آبگیری سد سیوند و انعکاس آن در رسانه های خبری می گذرد، اظهارنظرهای جدیدی را در سطح سازمان میراث فرهنگی شاهد هستیم.

به گزارش جهان اقتصاد ، بیش از 2 سال پیش آشکار شد که احداث سد سیوند در محل تنگه باستانی بلاغی باعث زیرآب رفتن این منطقه وتهدید پاسارگاد ، آرامگاه کوروش کبیر می شود.

زیرآب رفتن تنگه بلاغی که آثار چندین هزار سال تمدن پارسی را در خود جای داده است و تهدید آرامگاه کوروش کبیر باعث بروز واکنشهایی در گروههای مردمی و مطبوعات گردید.

این موضوع در زمانی روی داد که عملیات اجرایی سد، با پیشرفت بیش از 50 درصدی انجام گرفته بود.

برابر اعلام وزارت نیرو به عنوان مجری احداث سد در زمان مراحل مطالعاتی، از سازمان میراث فرهنگی وقت استعلامی صورت گرفته بود که گویا پاسخی به این استعلام داده نشد.

در ظرف این مدت 2 ساله سازمان میراث فرهنگی با توجه به حجم اعتراضات مردمی که میراث ملی خود را در معرض نابودی می دیدند، با تشکیل و اعزام هیات های کاوش،علاوه بر جستجوهای باستان شناسی در منطقه آبگیری سد را نیز به تعویق انداخت.

گزارش حاکی از آن است که تعویق آبگیری این سد فقط و فقط با فشارهای مردمی و رسانه ای میسر شد و این نشان از این مطلب می دهد که هوشیاری و حساسیت مردم به میراث باستانی و آریایی باعث جلوگیری از بروز فاجعه زیرآب رفتن تنگه بلاغی گردید.

اما علیرغم اینکه تمامی اقدامات مردمی در صفحات رسانه ها ثبت و ضبط شده است ، حمید بقایی، قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اظهارنظری غیرمنتظره مخالفان آبگیری را زیرسوال برده است.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: درباره‌ی مسائل‎ ‎مربوط به میراث فرهنگی مانند سد سیوند، برج جهان‌نما و مترو اصفهان تابع نظرات‎ ‎مدیریتی نیستیم و آنچه اهمیت دارد، نظر کارشناسان است.

حمید بقایی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: آب‌گیری کردن یا نکردن سد‎ ‎سیوند برعهده‌ی وزارت نیرو است؛ اما این بحث مطرح است که آیا آب‌گیری سد به آثار‎ ‎تاریخی منطقه لطمه می‌زند یا خیر. به همین دلیل، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یک‎ ‎گروه کارشناسی تشکیل داد و سپس همایشی در دانشگاه در این‌باره برگزار شد.

وی ادامه داد: در آن همایش، کنار ایستادیم تا‎ ‎باستان‌شناسان نظر دهند و اعلام کردیم که تصمیم مدیریتی گرفته نمی‌شود و هرچه‎ ‎کارشناسان بگویند، همان اجرا خواهد شد. در نهایت، نتیجه‌ی آن همایش نیز این شد که‎ ‎آب‌گیری سد مانعی ندارد، گرچه این پاسخ هنوز به‌شکل رسمی اعلام نشده است.

بقایی توضیح داد: آنچه کارشناسان می‌گویند، این‎ ‎است که کاوش در این منطقه تمام شده است و فقط بحث رطوبت که ممکن است، بر مقبره‌ی‎ ‎کوروش تاثیر بگذارد، مطرح است که این‌را هم کارشناسان بررسی می‌کنند و البته‎ ‎تمهیدات فنی باید برای نگهداری سنگ بنا درنظر گرفته شوند.

او با بیان این‌که افرادی که اکنون با آب‌گیری سد‎ ‎مخالف‌اند، پیش از این کجا بودند و چرا اعلام نظر نکردند، گفت: من یا آقای مشایی‎ ‎حدود یک سال و چند ماه است که مسؤولیت را در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری‎ ‎پذیرفته‌ایم؛ درحالی‌که ساخت سد سیوند از 11 سال پیش آغاز و مطالعات آن از حدود 40‏‎ ‎سال پیش انجام شده است. در حقیقت، زمانی که کلنگ آغاز کار مجموعه به زمین زده شد،‎ ‎این معنا را داشت که مسؤولان سازمان میراث فرهنگی مخالفتی نداشته‌اند، وگرنه این سد‎ ‎یک شبه و مخفیانه ساخته نشده است و تعجب می‌کنم که این مخالفان تاکنون کجا‏‎ ‎بوده‌اند؟

وی با اشاره به این‌که عده‌ای با مطرح کردن به زیر‎ ‎آب رفتن مقبره‌ی کوروش در رادیوهای بیگانه موضوع را از مسیر خود خارج می‌کنند،‎ ‎تاکید کرد: در این‌باره براساس نظر کارشناسان تصمیم‌گیری خواهد شد و حتا به‌شکل‎ ‎مستقیم وارد نشدیم و از چند باستان‌شناس معروف خواستیم، در این موضوع نظر دهند و‎ ‎آنها نیز گفتند که اینجا به کاوش نیاز دارد؛ ولی وقتی نظرشان این است که دوره‌ی‎ ‎کاوش در منطقه به‌پایان رسیده است، دیگر چه بگوییم، چه باید بکنیم. این مساله مانند‎ ‎صدور حکم توسط یک قاضی است که عده‌ای را خوشحال و عده‌ای دیگر را ناراحت می‌کند‏.

بقایی در ادامه یادآور شد: در زمان مدیریت فعلی‎ ‎سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دو کار بزرگ انجام شده‌اند که به آن‌ها اصلا توجه‎ ‎نمی‌شود.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در‎ ‎این‌باره توضیح داد: مترو چهارباغ اصفهان یکی از مواردی است که احداث مسیر آن از‎ ‎مدت‌ها پیش آغاز و حتا تونل آن نیز کنده شد؛ اما سازمان میراث فرهنگی طبق نظر‎ ‎کارشناسان با ادامه‌ی این کار مخالفت کرد. این درحالی است که از روز نخست که طرح‎ ‎این کار ارایه شد، حتا یک گزارش یا شکایت از افرادی که اکنون مخالفت می‌کنند، وجود‎ ‎نداشت. همچنین برج جهان‌نما که سازمان میراث فرهنگی برای تخریب طبقه‌هایی از آن‎ ‎اقدام کرد، درحالی‌که برای ساخت هر متر آن هزینه‌های زیادی صرف شده است؛ آیا این‎ ‎برج یک شبه ساخته شده است؟ چه کسی و کدام دولت این موضوع را پی‌گیری کرد؟ این اجحاف‎ ‎است که از رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خواسته شود، همه‌ی مسائل را حل کند.

/ 0 نظر / 26 بازدید