ناتوانی یا پاک کردن صورت مساله!!!

قبل تحریر:

انفجار قیمت ها و تورم وحشتناک ،امان اکثریت مردم رو بریده.

وضعیت به شکلی شده که انگار مدیران دولتی ،دیگه بی خیال همه چیز شدند و خودشون هم فهمیدن که نتیجه دستپختشون همینه.

وقتی اون روزیکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی رو منحل می کردند و با افتخار برای خودشون دست می زدند و هورا می کشیدند،گویی رسیدن به چنین روزهایی را باور نداشتند.

وقتی بدون پشتوانه کارشناسی ،طرح به این مهمی رو اجرا کردند(طرح هدفمند سازی یارانه ها) و به هیچ کس و هیچ مرجعی هم مستندات مطالعاتی و کارشناسی رو ارایه نداده و منتقدان اقتصاددان رو هم متهم به ناآگاهی می کردند،فکر نمی کردند مجبور بشوند که وسط راه ،بی خیال ادامه مسیر گردند.

ای بابا،کو گوش شنوا؟!!

راستی آیا شما فکر می کنید که این وضعیت ختم به خیر بشه؟!

مطلبی رو که در زیر تقدیم می کنم روز چهارشنبه 14 تیر در روزنامه جهان اقتصاد منتشر کردم.

---------------------------------------------------------------------------------

اجرای فاز 2 برنامه هدفمندی یارانه ها،به صورت رسمی متوقف شد.

پس از مدت ها انتشار اخبار ضد و نقیض ،در یکشنبه ای که گذشت،شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد سرانجام به صورت رسمی پرونده اجرای فاز 2 هدفمندی یارانه را بسته و آن را به بایگانی فرستاد.

بر اساس شواهد موجود،به نظر می رسد که موج سهمگین تورم و گرانی های ناشی از آن باعث شده تا سرانجام دولت از مواضع خود عقب نشینی نماید.

اینکه اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان اقتصادی بر لزوم جراحی بزرگ اقتصادی ایران ،توافق نظر داشتند،اصلا مورد مناقشه نیست بلکه آنچه مورد بحث است نحوه اجرا و در نهایت چرایی متوقف نمودن آن است.

برنامه هدفمندی یارانه ها و در نهایت اصلاح ساختاری اقتصاد کشور،به صورت یک قانون به تصویب رسید و دولت نیز ملزم به اجرای آن بوده و مجاز به متوقف نمودن آن به هر علت نمی باشد.

وقوع بسیاری از مشکلاتی که امروز گریبان شهروندان ایرانی را گرفته در مقاطع آغازین طرح قابل پیش بینی بود و متاسفانه دولت و شخص رییس جمهور،با خوشبینی بیش از اندازه ،هشدارها را نادیده گرفته و کارشناسان مستقل را به جهالت و ناآگاهی متهم نمودند.

تورم لجام گسیخته و گرانی های ناشی از اجرای پر از اشکال طرح ،توسط اقتصاددانان،روزنامه نگاران و نمایندگان مجلس پیش بینی شده و هشدارهای لازم داده شد ولی تیم اقتصادی دولت،چشم های خود را بر روی حقایق بسته و آن چیزی را دیدند که خود می خواستند.

همین چشم فروبستن بر حقایق و ندیدن وضعیت طاقت فرسایی که ایرانیان متحمل می شوند سبب شده تا برنامه ای که می توانست موجبات سامان یابی اقتصاد ایران عزیزمان را فراهم آورد خود به معضلی بدل شده و بیم از آینده و شرایط اسفبار ،کلیه شئونات زندگی شهروندان طبقه متوسط و ضعیف جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اما تیم اقتصادی دولت در برخورد با طوفان مشکلات ،بازهم به روال مرسوم خود ،آسان ترین راه را برگزید که آن هم پاک کردن صورت مساله است.

دولت به جای آن که با دعوت از کارشناسان مستقل ،مشکلات فاز اول هدفمندی را بررسی نموده و با تدوین راهکارهایی هزینه های آن را به حداقل برساند در برخورد با مشکلات برخاسته از روش اجرای غلط خود،تصمیم به متوقف نمودن برنامه در میانه راه گرفته است.

جدا ازاین که آیا اصلا دولت مجاز به متوقف نمودن طرح می باشد یا خیر ،چنین توقفی در میانه راه شرایط را بدتر کرده و در آینده ای نزدیک وضعیت به مراتب بدتری در انتظار مردم خواهد بود.

تیم اقتصادی دولت در بحران های مختلف نشان داده نه از انسجام لازم برخوردار است و نه مرد روزهای سخت می باشد و همین موضوع تا حد بسیار زیادی در در معضلات اقتصادی این روزهای جامعه موثر بوده و همین تیم تلاش می کند تا با پاک کردن صورت مساله ،ضمن پنهان نمودن ناتوانی خود ،با دادن نشانی غلط خود را از هرگونه مسئولیت مبرا نماید.

به نظر می رسد بهترین راهی که احمدی نژاد به عنوان رییس دولت برای جبران مافات می تواند انجام دهد تغییر تیم ناتوان و پراشکال اقتصادی خود و جلوگیری از متوقف نمودن فاز 2 هدفمندی می باشد.

در خاتمه بازهم تاکید می گردد که متوقف نمودن فاز 2 در شرایط فعلی بدترین حرکت ممکن است و می تواند ضمن متلاشی نمودن همین اقتصاد معیوب ،شرایط بسیار بدتری را برای ایران به ارمغان بیاورد.

/ 2 نظر / 22 بازدید
saeed

سلام خواهشمندم بنده را با نام:جهان ارتش و آدرس:http://power-army.persianblog.ir/ لینک کنید و به بنده اطلاع دهید تا در اسرع وقت شما رو لینک کنم با تشکر

reza

سلام من اومدم همينجوري يهويي دعوتت كنم بياي به وبم دير نكنيا ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ کامنت گذاری آنلاین در وبلاگ ها با بلاگــ لیچ : http://www.blogleech.com