این لطیفه را حتما بخوانید!!!!!!!!

تغییر ساعات رسمی کشور (به پیروی از سایر ممالک جهان)در نیمه دوم سال که از سال ۷۱  در ایران اجرا شد با روی کار آمدن دولت نهم به دلایل عجیب و غریب که بهتر است آن را لجبازی با مردم و دولتهای خاتمی و هاشمی بنامیم متوقف گردید.

این روزها که  حتی مجلس هفتم با اکثریت اصولگرایان نیز با عنایت به زیان بار بودن تصمیم غیر کارشناسی دولت  با ارایه طرحی ۲ فوریتی که یک فوریت آن به تصویب رسیده ، در صدد برآمده تا  بخشی از اقدامات هزینه زای دولت را کاهش دهد، بجث تغییر ساعت در میان مردم بسیار مطرح شده است.

جدا از اینکه کارشناسان با تکیه بر تجربیات موفق سایر کشورهای جهان بر لزوم تغییر ساعت رسمی کشور تاکید میکنند برخی از وابستگان دولت با طرح مسایلی بامزه و خنده دار بر نظرات خود پافشاری میکنند.

۲ نمونه از از این نظرات را بدون هیچ شرحی در زیر تقدیم میکنم.  

به علت تغییر نکردت ساعت رسمی در ۶ ماهه دوم سال

مدیر امور تحقیقات مرکز تحقیقات قلب و عروق :کسی در ۲ سال اخیر سکته نکرده است!! 


مدیر امور تحقیقات مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه (بیمارستان امام خمینی (ره)) و مسوول پروژه کانون تفکر دفاع نوین و پزشکی ملکولی در نامه ای به رییس جمهور از وی خواست ترتیبی اتخاذ کند تا ساعت رسمی کشور تغییر نیابد .

به گزارش عصرایران  دکتر رضا آقانوری در این نامه با انتقاد از طراحان تغییر ساعت رسمی کشور آورده است :  بعد از مدت ها شنیدن مطالب طرفداران تغییر ساعت رسمی کشور،‌ناچار گردیدم که چند سطری خدمت جنابعالی در خصوص موضوع، توضیحاتی عرض نموده و برخی سوالات بی پاسخ را در این زمینه مطرح کنم، باشد که آقایان قبل از هرگونه تصمیم برای اجبار دولت در اجرای برنامه تغییر ساعت رسمی لااقل در ذهن خود به این سوالات بیندیشند.

در ادامه این نامه آمده است:

1ـ استدلالات عمده معترضین برای لزوم تغییر ساعت رسمی

الف) در ابعاد اقتصادی مکرر توسط آقایان بیان شده است که با تغییر ساعات به شکل چرخشی دوگانه در سال ـ راندمان تولید افزایش و انرژی های مصرفی به ویژه برق ـ کاهش می یابد.

خوب است از این عزیزان دانشمند سوال شود که اگر برای حل این مساله ساده ترین روش علمی یعنی Problem Solving را در نظر بگیریم، حسب الموضوع گزینه اصلی راندمان و مساله مطروحه بهبود راندمان اقتصادی است. حال سوال این گزینه چنین است: آیا با تغییر ساعت رسمی کشور راندمان اقتصادی بهبود می یابد؟ (آن هم در کشوری که به طور میانگین کمتر از 1/8 ساعات کار کارمندان آنچه در شقوق دولتی و چه خصوصی کار مفید است) و آیا کاهش های احتمالی در مصرف برخی انرژی ها آنهم به شکل جزیی در این راندمان موثر است؟ بی شک برای یک اقتصاددان ایرانی دادن پاسخ آری به این سوال خنده آورترین گزینه ممکن است.

ب) در ابعاد اجتماعی تنها به یک دلیل به ویژه اهمیت داده شده و آن هم تقلید غیر رایج از برخی کشورهای پیشرفته و یا در حال توسعه مطرح است.

باز در اینجا به متد سنجش گزینه ها که راه حلی پژوهشی در قیاس های اجتماعی است مراجعه می کنیم. آقایان باید پاسخ دهند که با توجه به کدام گزینه موثر اجتماعی یعنی مقایسه منابع انسانی و ظرفیت ها، اوضاع اقتصادی، اوضاع سیاسی درون مرزی و یا برون مرزی، فرآیندهای پیش زمینه و یا عوامل رشد و توسعه فرهنگی، کشور ما باید با کشورهایی که ساعات رسمی در آنها تغییر می یابد مقایسه شود که بتوانیم مکانیسم عمل آنها را بپذیریم؟

می دانید در اینگونه مشابه سازی ها باید بیش از 72 درصد زیر تعریف ها مشابه باشند. باز به نظر می رسد مقایسه ما با این قبیل کشورها و بیان آنکه ما در این زمینه ها بیش از مقدار آماری معنی دار با آنها مشابهت داریم مضحک ترین طرح گزینه ممکن است.

2ـ مساله در نظر گرفته نشده و اشکال مهم بررسی نشده در تقاضای تغییر ساعت
رسمی

شاید پر اهمیت ترین و ساده ترین مطلب، اندکس های استرس اجتماعی و روانی و پاسخ های بیولوژیک بدنی است.

 آیا دوستان عزیز متقاضی تغییر ساعت رسمی کشور از پدیده ساعت بیولوژیک و فشاری که بدن تنها برای موضوعی مانند تغییر عادات ساعت خواب و بیداری متحمل می شود چقدر است، آگاهند؟

آیا این فضلای بزرگوار می دانند که روند ایجاد عادت برای تغییر عملکردهای بدنی موثر در تغییر ساعت بیولوژیک بیش از شش ماه طول می کشد ـ لذا با تغییر هر شش ماه یک بار ساعت رسمی ـ به بدن افراد جامعه هر شش ماه یکبار و بدون آنکه به بدن اجازه عادت برای تغییرات جدید را بدهیم شوک وارد می کنیم و اگر چه عمده این فشارها را شاید به زبان نیاوریم اما آیا هیچ فردی بر بیماری های ناشی از استرس اجتماعی در اثر تغییر ساعات بیولوژیک، مرگ ناگهانی، افزایش بیماری های رایج عصبی زندگی شهری و حتی تغییر عادات اجتماعی به شکل نامحسوس و ناشی از استرس تغییر ساعت بیولوژیک در کشور تحقیق کافی نموده و گزارشی قابل قبول ارائه کرده است؟ بی شک پاسخ این سوال منفی است. آیا باید بیش از آنچه که هست بر این ملت مظلوم و مسلمان فشار وارد شود؟


مدیر امور تحقیقات مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه (بیمارستان امام خمینی (ره)) و مسوول پروژه کانون تفکر دفاع نوین و پزشکی ملکولی در پایان ضمن در خواست از رییس جمهور برای عدم تغییر ساعت ،‌اعلام آمادگی کرده است تا در صورت لزوم در معیت و تلمذ تیمی از زبده ترین متخصصین علمی داخل کشور و با حضور ناظرین از هر اداره مورد لزوم، فرآیندهای بیولوژیک یاد شده را بررسی و نتایج آن را به صورت علمی و قابل قبول به مراجع معتبر داخلی و یا ارکان تصمیم گیری مانند مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

http://www.asriran.com/view.php?id=15005

با اجازه:حتما دوستان عزیز متوجه شده اند که معنی نوشته های فوق چیزی نیست جز آنکه به علت عدم تغییر ساعت از زمان آغاز به کار دولت نهم هیچ کسی سکته نکرده است !!!!

نمایش عمق کارشناسی نظر دولت برای تغییر ساعت!

 

  «بازتاب» گزارش داد: با حضور نماینده دولت در مناظره تلویزیونی با یکی از نمایندگان مجلس دلایل کارشناسی دولت اصرار بر عدم تغییر ساعت مشخص شد.

بنا بر این گزارش، سه‌شنبه شب دکتر ایوبی، معاون اجتماعی وزارت کشور، با حضور در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری»، در مقابل امیررضا خادم، نماینده مردم تهران که از موافقان طرح تغییر ساعت می‌باشد، به دفاع از عدم تغییر ساعت پرداخت.
ایوبی در این مناظره با تأکید بر این‌که به رغم گذشت ده‌ها سال از آغاز تغییر ساعت تابستانی در بسیاری از کشورهای جهان، دلایل این کار هنوز مشخص نیست، گفت: مسئولان، نخبگان و کارشناسان این کشورها هنوز نسبت به این اقدام، توجیه نشده‌اند!

وی ضمن تأکید بر اقامت چند ساله خود در فرانسه گفت: در یکی از برنامه‌های تلویزیون فرانسه دیدم که کشاورزی در کنار گاو خود ایستاده بود و اظهار می‌کرد که چگونه من به این گاو بفهمانم که باید یک ساعت زودتر شیر بدهد؟
ایوبی افزود: با توجه به آن‌که طبق نظر وزارت نیرو، صد میلیارد تومان و طبق نظر مرکز پژوهش‌ها، 350 میلیارد تومان حاصل از صرفه‌جویی در تغییر ساعت است، آیا این ارقام ارزش آن را دارد که ما نظم زندگی مردم را به هم بریزیم و ساعت خواب آنان را کم کنیم؟

وی که به عنوان نماینده دولت و مخالف تغییر ساعت سخن می‌گفت، در بخش دیگری از اظهاراتش برای نشان دادن مخالفت مردم با این اقدام، از نظرسنجی دانشجویان خود سخن گفت و افزود: من امروز در کلاس خودم از 32 دانشجوی حاضر در کلاس، نظرخواهی کردم که تنها دو نفر موافق تغییر ساعت بودند که تازه آنان هم دلایل قانع‌کننده‌ای نداشتند.

ایوبی که پیش از این، مسئول فعال رایزنی فرهنگی ایران در پاریس بوده، با اشاره به دلیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی، توصیه‌هایی را در زمینه استفاده بهینه از مصرف سوخت و استفاده از شیشه‌های دوجداره مطرح کرد و گفت: هیچ کجای دنیا به اندازه ما انرژی را اسراف نمی‌کنند. در زمان اقامت من در خارج از کشور، بعد از ساعت دوازده شب، چون مردم از لحاف استفاده می‌کنند، شوفاژ آپارتمان را خاموش می‌کردند.

ایوبی برای اثبات نظر خود ادامه داد: چرا می‌خواهید این زیبایی را که ساعت دوازده، وسط روز است و متدینین در این ساعت نماز ظهر می‌خوانند را تغییر دهید؟ همچنین هم‌زمانی ساعت کاری ایران با اروپا در شش ماهه نخست با عدم تغییر ساعت، یک ساعت زیاد می‌شود. همچنین بدن انسان به ساعت بیولوژیکی عادت دارد و با روشنایی روز، بیدار شده و با تاریکی، احساس خستگی می‌کند.

 در این بخش از برنامه، مرتضی حیدری که با smsهای فراوان مردمی روبه‌رو بود، یکی از این پیام‌ها را خطاب به ایوبی قرائت کرد که طی آن، ساعت، امری قراردادی دانسته شده و توضیح داده شده بود: چه تفاوتی می‌کند که ما ساعت دوازده نماز بخوانیم یا یک؟ این یک امر قراردادی است و اوقات شرعی با افق سنجیده می‌شود، نه ساعت.

همچنین در این برنامه، امیررضا خادم در توضیح دلایل تغییر ساعت گفت: دلیل نخست بحث صرفه‌جویی است که طبق نظر نهایی کارشناسی که مورد قبول دولت و مجلس قرار گرفته 350 میلیارد تومان صرفه‌‌جویی ایجاد می‌کنیم و با توجه به وضعیت کشور، این رقمی نیست که ما بتوانیم آن را نادیده بگیریم.

خادم با اظهار شگفتی از استناد ایوبی به ساعت بیولوژیکی بدن انسان گفت: همین دلیل اتفاقا در جهت اثبات تغییر ساعت است، چراکه بدن انسان که طبیعتا با طلوع خورشید بیدار می‌شود، در نیمه نخست سال که هوا زودتر روشن می‌شود، آمادگی برای آغاز به کار زودتر را دارد.

وی ضمن اشاره به تاکید بر سحرخیزی در فرهنگ اسلامی درباره نماز متدینین گفت: آقایان پاسخ دهند چرا نگران افزایش قابل توجه قضا شدن نماز صبح به خصوص جوانان به علت آن‌که در نیمه دوم سال، حدود ساعت پنج صبح، نماز قضا می‌شود، نیستند.
وی درباره دلایل دیگر تغییر ساعت به مسائل ایمنی و روانی فعالیت در روز اشاره کرده و افزود: چه ساعت‌ها تغییر کند و چه تغییر نکند، آغاز به کار مردم در روشنایی روز است، اما با عدم تغییر ساعت و ثابت بودن فعالیت مراکز خرید، رستوران‌ها و ... تا ساعت 24، یک ساعت از زمان فعالیت در روز این مشاغل کاسته و به فعالیت در شب آنان، اضافه می‌شود.

خادم درباره نماز ظهر نیز افزود: این‌که اذان ظهر به صورت متوسط در تهران در ساعت دوازده برگزار می‌شود، اولا مربوط به کل کشور نیست، چراکه به طور مثال، افق در تبریز نیم ساعت دیرتر و در مشهد، نیم‌ساعت زودتر است و در تهران نیز ظهر شرعی از 11:45 تا 12:15 تغییر می‌کند.
خادم با تأکید بر غیرعلمی بودن ادعاهای نماینده دولت مبنی بر مخالفت مردم با تغییر ساعت افزود: اگر بنا بر استنباط شخصی است، نمایندگان مجلس که ارتباط بیشتری با مردم دارند، بهتر می‌توانند نظر مردم را منعکس کنند.

وی در مورد افزایش هم‌زمانی ساعت با اروپا در صورت عدم تغییر ساعت گفت: مگر دنیا فقط اروپاست؟ چرا نباید هم‌زمانی ساعت کاری با شرق که در حال حاضر مبادلات گسترده‌ای داریم،‌ در نظر گرفته شود؟ البته اگر این یک ساعت این قدر مهم است، بهتر است به سمتی برویم که یکی از چهار روز اختلاف خود با کشورهای غربی را کم کنیم.

 وی با اشاره به این‌که از مخالفان ورود مجلس به موضوع ساعت کار بانک‌ها بوده، در پایان گفت: تنها دغدغه نمایندگان، عدم ایجاد ذهنیت تقابل مجلس و دولت در جامعه است در غیر این صورت، طرح دوفوریتی با رأی غیرقابل‌تصوری تصویب می‌شد و ما امیدواریم در این فرصت پیش آمده،‌ دولت نظرات کارشناسی را پذیرفته و خود این مشکل را حل کند تا نیاز به دخالت مجلس نباشد

/ 3 نظر / 60 بازدید
حمید

مرغ یک پا دارد! باز هم اگر مجلس تصویب کند، شورای نگهبان رد می کند و خوش به حال دولت می شود!

علي

بابا جون چرا شما دست از سر دولت بر نميداريد؟

ملت ايران

وقتي يه آدم بيكار از همه جارونده شده به خودش اجازه بده براي دولت نامه بنويسه وضعيت مملكت از ايني كه هست هم بدتر ميشه.