کشور ارزانی به نام ایران

حتما شما هم بارها موضوع مقایسه قیمت کالا و هزینه خدمات در ایران و کشورهای خارجی را از زبان مسوولان محترم کشور شنیده اید.
این مسوولان محترم در گفتگوی های خود مرتبا به این نکته اشاره می کنند که مثلا قیمت دارو نسبت به کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر است، قیمت سوخت در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار ناچیز است و از این  دست مطالب مشابه.
اما نکته جالب توجه آنکه این مسوولان که همواره به قیمت پایین کالا و خدمات در ایران معترض می باشند دچار نوعی ضعف حافظه نیز هستند.
چرا صحبت از ضعف حافظه شد؟
چون این مدیران هیچ گاه به آن سوی سکه اشاره نمی کنند.
روی دیگر مساله آن است که اگر قیمت برخی کالاها و خدمات در ایران پایین می باشد، می بایست این پایین بودن قیمت ها را با وضعیت حقوق و  دستمزد شهروندان نیز مقایسه کرد.
اگر به بررسی وضعیت قیمت ها با حقوق و دستمزد هموطنان بنگریم آنگاه همان مدیری که در هر موقعیتی معترض پایین بودن هزینه ها می شود نیز کمی انصاف به خرج داده و به وی اثبات می شودکه قیمت کالا و خدمات نه تنها در ایران نیست به سایر کشورها پایین تر نسبت بلکه بالاتر نیز می باشد.
نکته مهمتر آنکه خدمات بی کیفیتی را که مردم در زمینه های مختلف دریافت می کنند نمی توان انتظار داشت که هزینه های لازم بابت آن را معادل هزینه مشابه در کشورهای پیشرفته پرداخت نمایند.
بنابراین مسوولان محترم بهتر است اندکی واقع بینانه تر به چنین مسایلی بنگرند و اینقدر مسایل داخلی را با خارج مقایسه نکنند.
نکته: در آمدها در ایران به ریال است و هزینه ها به دلار!

/ 0 نظر / 27 بازدید